Impregnacja żelem na spuszczela Xilix Gel

Obecność spuszczela pospolitego w drewnie objawiająca się w postaci charakterystycznych otworów, wysypującej się mączki drzewnej, zniszczeń drewna, obecności larw oraz chrząszczy zmusza właściciela obiektu do podjęcia decyzji o zwalczaniu spuszczela pospolitego oraz wyboru metody na zwalczanie spuszczela.

Jedną z najpopularniejszych metod jest zwalczanie spuszczela za pomocą preparatów w tym impregnacja żelem na spuszczela xilix gel.

Xilix Gel to przeznaczony do profesjonalnego użytku preparat służący do zwalczania szkodników drewna oraz impregnacji drewna. Żel na spuszczela xilix zawiera substancję czynną permetrynę. Xilix żel jest bezwonny i ma konsystencję białego żelu. Zwartość pojemnika xiix gel wynosi 20 litrów.

Cechy żelu na spuszczela xilix

Najważniejsze cechy preparatu na zwalczanie spuszczela xilix gel:

  • Głęboka penetracja drewna od 6-12 cm
  • Nie barwi drewna i nie zmienia koloru drewna po wniknięciu
  • Posiada barwnik fluoroscencyjny widoczny w ultrafiolecie, który umożliwia weryfikację dokładności pokrycia powierzchni preparatem
  • Ma właściwości tiksotropowe

Na tle innych preparatów na spuszczela wyróżnia go większa od innych środków skuteczność i nieporównywalna wnikliwość w drewno.

Impregnacja żelem na spuszczela xilix gel

Xilix gel bardzo często nazywamy jest żelem na spuszczela. Wynika to z faktu że xilix gel jest preparatem dedykowanym do zwalczania spuszczela pospolitego, zaś rozpoznawalność spuszczela i xilix gelu jest już na polskim rynku bardzo duża, stąd popularne określenia żel na spuszczela. Xilix gel stosuje się do zabezpieczenia każdego rodzaju drewna liściastego i iglastego oraz drewna na zewnątrz i wewnątrz budynku. Inna jest jednak technologia stosowania xilix gel w zależności od rodzaju drewna.

Zwalczanie spuszczela pospolitego
żelem na spuszczela xilix

Zasady zwalczania spuszczela przy użyciu xilix gel

Temperatury w których najlepiej jest przeprowadzać zabieg impregnacji owadobójczej to 12-22 stopnie Celsjusza. Zalecana wilgotność drewna poniżej 25%. Czas trwania zabiegu zazwyczaj 1-10 dni w zależności od ilości drewna, zakresu przygotowania, przekrojów, itd.

Aplikacja xilix gel jest zawsze poprzedzona przygotowaniu drewna, w tym jego oczyszczeniem zarówno z warstw brudu i pyłu, czasami resztek starych powłok oraz usunięciem luźnych warstw drewna zniszczonych przez spuszczela.

Żel na spuszczela xilix aplikuje się głównie przez natryskiwanie na drewno pod niskim ciśnieniem (maks. do 5 bar) odpowiedniej ilości warstw żelu w ściśle określonych odstępach czasowych. Czasami dodatkowo przeprowadza się wstrzykiwanie preparatu w wywiercone w drewnie otwory, lub metodę łączoną wstrzykiwanie-natryskiwanie.

Impregnacja więźby dachowej xilix gel

Okres karencji preparatu po zabiegu wynosi od ok. 72 godzin do 14 dni w zależności od kilku czynników takich jak temperatura i warunki atmosferyczne, rodzaju obiektu, rodzaju drewna poddanemu zabiegowi. Okres karencji dla zastosowaniem innego preparatu po zabiegu zwalczania spuszczela żelem xilix wynosi ok. 4 tygodnie.

Cennik żel na spuszczela xilix

Cena jednego pojemnika xilix gel wynosi ok. 1 tys. zł.

Cena zabiegu jest ustalana indywidualnie po analizie obiektu w tym elementów takich jak ilość, rodzaj i przekrój drewna, kształt i wielkość obiektu, termin realizacji, zakres porażenia drewna i dostęp do materiału drewnianego, czas trwania, ilość preparatu i metodę aplikacji.

Zastosowanie preparatu należy powierzyć specjalistom gdyż złe zastosowanie preparatu w sposób nieodpowiedni może nastręczyć problemów trudnych do usunięcia.