Spuszczel domowy


Szkodnik drewna w domu

Spuszczel pospolity często określany jako spuszczel domowy żerując potrafi zniszczyć całkowicie elementy konstrukcyjne domu w tym krokwie, jętki, murłaty, legary, słupy podporowe, płatwie. Spuszczel domowy żeruje także w odeskowaniu, schodach, stropach oraz drewnie na zewnątrz domu – tarasach, zadaszeniach czy słupach podporowych.


Objawy żerowania spuszczela - mączka drzewna

Wysypująca się z elementów drewnianych mączka drzewna to główny objaw żerowania spuszczeli. Oprócz tego właściciele domów często słyszą odgłosy chrobotania czy też skrobania w drewnie przez spuszczele larwy. Innymi objawami są zniszczenia drewna i charakterystyczne wydrążone kanały w drewnie.


  STOP domowym metodom zwalczania spuszczela

Opisywane w Internecie domowe i amatorskie metody zwalczania spuszczela zawodzą i nie są skuteczne. Najwyższy poziom skuteczności gwarantuje jedynie fumigacja inaczej gazowanie domu, więźby dachowej. Nieco mniej skuteczne jest żelowanie drewna preparatem Xilix które jednak w porównaniu do domowych sposobów na spuszczela jest nieporównywalnie skuteczniejszą metodą.

Skutki żerowania spuszczela

Spuszczel pospolity zdjęcia - przedstawiamy Państwu zdjęcia przykładowych zniszczeń drewna do jakich doprowadza żerowanie spuszczela. Ten najgroźniejszy szkodnik drewna potrafi doszczętnie zniszczyć np. krokiew, belkę czy deskę. Dlatego tak ważne jest skuteczne zwalczanie szkodnika drewna spuszczela pospolitego.

Spuszczel zwalczanie żerowanie - przykładowe zdjęcia